Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Názor: Proč jsou odborníci proti novele zákona o dani z nabytí nemovitých věcí?

Napsat komentář

Jako tradičně naši zákonodárci schválili A (název), ale už nedotáhli B (změnu plátce). Daň z převodu nemovitosti se přejmenovala na Daň z nabytí nemovitých věcí. Nenechte se zmást názvem. Ten je sice nový (od 1.1.2014), ale stále zůstává v platnosti, že tuto daň platí prodávající (pokud se smluvní strany nedohodnou jinak). Paradox ovšem je, že ručitelem je kupující.

Co to znamená v praxi? Pokud prodávající daň nezaplatí do dvou let od převodu nemovitosti, finanční úřad ji vymáhá po kupujícím. A je už pak na něm, jak tyto peníze od prodávajícího získá zpět. Moc možností nemá. Dobrovolně mu je prodávající nejspíš nedá, když je neposlal ani na finanční úřad. Takže kupujícímu nezbývá, než se o ně soudit. To je zdlouhavý proces a stejně není zaručeno, že mu pak prodávající peníze pošle. I když bude pravomocně rozhodnuto, že má prodávající kupujícímu tyto náklady uhradit, co si na něm kupující vezme? Prodávající nemovitost už nemá, peníze utratil nebo někam převedl – a co chudák kupující, který daň zaplatil vlastně dvakrát?

Podle připravované novely má být poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí kupující. Ve článcích na toto téma se oslovení odborníci vyjadřují proti této změně. Argumentují především možnými zmatky, zvýšením finančního zatížení kupujících, zdražením novostaveb atd.

Já osobně názory dotázaných odborníků nesdílím. Podle mne je změna naprosto logická a na místě. Je jasné, že na přechodnou dobu novela přinese trochu zmatků a komplikací, nicméně jsem pro. Kupující má nemovitost, tedy ručitelem není nikdo, a pokud daň nezaplatí, finanční úřad má více možností, jak ho k platbě daně přimět.

Co se týká většího finančního zatížení kupujících, to je nesmysl. Stejně daň fakticky platí i dnes. Prodávající si totiž o daň automaticky navýší svou prodejní cenu. Tedy jsme na nule. Naopak novela kupujícím přinese výhodu. Nemusí se bát, že budou muset platit daň znova, coby ručitelé prodávajícího, když už jí jednou zaplatili v rámci kupní ceny.

A zvýšení cen novostaveb? Ano, developeři podepisují smlouvy budoucí na koupi pozemků dlouho dopředu. Ceny jsou jasně dané a počítá se s tím, že daň zaplatí prodávající. Teď ji budou muset platit developeři znova a prodávající v tomto případě vydělají. Ale kolik je takových existujících smluv, které tato změna ovlivní? Minimum. Navíc – jak velký bude rozdíl konečné ceny jednotlivých bytů, když developeři zaplatí o 4 % navíc na ceně pozemku? Téměř nulový. Kromě toho, v celkovém objemu prodeje nemovitostí na českém trhu tvoří prodej developerských novostaveb zanedbatelné procento.

Proč odborníci poukazují na nedostatky navrhovaných změn a hájí zájmy developerů? Proč nejsou na straně běžných kupujících – fyzických osob, kterých je většina?

Pozn.: V roce 2013 byl návrh této novely zamítnut.

Lucie Tůmová

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s