Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Proč si hlídat katastr nemovitostí?

Napsat komentář

hlidaninemovitosti

Možná jste v poslední době také dostali e-mail, ve kterém vás někdo varoval, že si máte hlídat katastr nemovitostí, abyste nepřišli o střechu nad hlavou. Mně osobně přišly takové e-maily dva. Další jsem dostala od vystrašených známých, kteří se mě tázali, co je na tom pravdy a co mají dělat. E-maily byly napsány takovou formou, že kdybych nevěděla, o co jde, tak se leknu a hned běžím zkontrolovat, jestli je můj byt skutečně ještě můj.

Myslíte si, že vám nemovitost ukradnout nemůžou? Můžou! I přes to, že katastrální úřad má povinnost vlastníka písemně informovat o tom, že u jeho nemovitosti došlo k založení nějakého řízení (ať už je to změna vlastníka, exekuce, zástava, či jiné právo třetí osoby). Z praxe realitního makléře vím, že se na tento dopis nelze spoléhat ani u „normálních“ převodů. Natož, pokud vám chce nemovitost někdo ukrást.

Samozřejmě pravděpodobnost, že se zrovna vy stanete obětí organizované skupiny, která krade nemovitosti, je velmi malá. Nicméně, je na místě si své nemovitosti hlídat! Může jít třeba jen o prostou chybu na katastrálním úřadě (ať už lidskou nebo systémovou). Ne jen změna vlastníka, ale také zapsaná různá práva třetích osob k vašemu majetku vám mohou způsobit mnoho komplikací.

Kombinací Nového občanského zákoníku a tzv. Katastrálního zákona byla posílena „víra ve veřejný seznam“. Tedy – co je zapsáno ve veřejném seznamu (v tomto případě na katastrálním úřadě), je bráno za správné, bez jakýchkoliv pochybností. Na tom na první pohled není nic divného a zdá se to být logické. Jenže na pohled druhý, tu je jeden háček. Dříve jste mohli neplatnost některého ze zápisů prokázat třeba 8 let zpětně a všechny případné následné změny navázané na původní neplatný zápis, tímto byly zrušeny (zjednodušeně řečeno). Dnes na to máte už jen tři roky od provedení změny. Pokud tedy nezjistíte včas, že se s vaší nemovitostí něco děje, může se stát, že o ni skutečně definitivně přijdete.

V tuto chvíli vás asi napadá, že stačí vše kontrolovat jednou za tři roky. Čistě teoreticky ano. Ale pokud zjistíte, že je některý z údajů nesprávný, až ve chvíli, kdy už je zapsán, bude vás to stát spoustu peněz za právníky a času u soudu. Navíc bez jistého výsledku. Ideální je, pokud vše zjistíte už během zápisu této změny, resp. ve 20-denní ochranné lhůtě od podání návrhu změny na katastrální úřad. V té době máte možnost velmi rychle a jednoduše zasáhnout. Proto doporučuji každému, aby své nemovitosti kontroloval tak často, jak je to možné.

V dnešní době nikdo nemá čas na to, aby každý den na internetových stránkách katastrálního úřadu sledoval všechny své nemovitosti. Proto jak katastrální úřad samotný, tak i soukromé firmy nabízejí tzv. hlídání nemovitostí.

Hlídání nemovitostí přímo katastrálním úřadem, je levné (zaplatíte pouze jednorázový poplatek 200 Kč – pokud vlastníte do 20 nemovitostí). Mínusem je, že můžete hlídat jen své vlastní nemovitosti a musíte buď osobně navštívit katastrální úřad, nebo vyplnit žádost s úředně ověřeným podpisem a musíte si vybrat, zda informaci o změně dostanete SMS, e-mailem, či do datové schránky (nelze kombinovat více možností).

Soukromých firem, které nabízejí hlídání nemovitostí, je několik. Oproti službě katastrálního úřadu je nespornou výhodou možnost hlídání nemovitostí celé vaší rodiny i známých pod jedním uživatelským účtem. Ceny za tyto soukromé služby také nejsou příliš vysoké (cca 200 až 1300 Kč ročně do pěti sledovaných nemovitostí). Liší se však četností kontrol (od denní po 20-denní) a způsobem i frekvencí vyrozumění klienta o provedených kontrolách a případných změnách. Je dobré zvážit kompromis mezi cenou, rozsahem a kvalitou poskytovaných služeb.

Pro klidný spánek vám doporučuji určitě jednu ze služeb #HlidaniNemovitosti objednat. Jak se říká: „Jistota je kulomet.“

Pozn.: Cenově dostupnou službu hlídání nemovitostí  můžete on-line  objednat zde.

© Copyright Lucie Tůmová

Tip: Stáhněte si zdarma mou knihu Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti zde.

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s