Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Co zahrnuje provize realitní kanceláře?

Napsat komentář

co-zahrnuje-provize-realitni-kancelare-lucie-tumova

Co zahrnuje provize realitní kanceláře? Na první pohled jednoduchá otázka s jasnou odpovědí – ale jen pro konkrétní realitní kancelář, resp. makléře.

Nikoliv obecně. Proč? V České republice totiž neexistuje zatím žádný zákon, vyhláška, či nařízení, kde by bylo jasně uvedeno, co vše by měla provize realitní kanceláře zahrnovat. Proto se u jednotlivých zprostředkovatelů může rozsah a kvalita poskytnutých služeb velmi lišit. O ceně ani nemluvě.

Podle mne by měl realitní makléř svým klientům zajistit kompletní servis služeb a poradenství. Nejen najít kupce a zajistit smluvní dokumentaci. Měl by jim pomoci i s přípravou nemovitosti k prodeji a následně s vyřízením souvisejících formalit po prodeji.

Konkrétně:

 • Velmi důležitá je často podceňovaná první schůzka makléře s prodávajícími ještě před zahájením spolupráce. Má to dva důvody: 1. makléř se seznámí s nemovitostí, aby byl schopen reagovat na případné dotazy zájemců o prohlídku 2. je vhodné prodávajícím vysvětlit, jak bude celý prodej probíhat, co bude třeba zajistit z jejich strany a co zajistí makléř, upozornit je na možná rizika a případné komplikace, které mohou za určitých podmínek nastat atd.
 • Připravit nemovitost na prodej (home staging)
 • Zpracovat prezentaci (nafocení, video prezentace, dispoziční plánek/půdorys, popis nemovitosti) a zvolit vhodnou strategii prodeje podle typu nemovitosti
 • Zajistit marketing nabídky na realitních serverech, v tištěné inzerci, na sociálních sítích, vývěskách apod.
 • Selekce zájemců o prohlídku – není v zájmu makléře ani prodávajících vysoký počet prohlídek; makléř by měl zjistit, zda je u poptávajících reálná koupě dané nemovitosti a teprve potom sjednat termín prohlídky
 • Vedení prohlídek
 • Zajištění kupních smluv, ideálně právníkem specializujícím se na realitní právo, úschovy kupní ceny, návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, případně dalších dokumentů potřebných k danému obchodnímu případu
 • Předání nemovitosti kupujícím
 • Převod energií spojených s užíváním bytu z prodávajících na kupující
 • Zpracování daňového přiznání k dani z nabytí nemovitosti (zatím stále hradí prodávající)
 • A to nejdůležitější: Makléř by měl být s prodávajícími v neustálém kontaktu a průběžně je informovat o tom, jaké kroky k úspěšnému prodeji jejich nemovitosti podniká, jaké jsou reakce potencionálních kupců aj.

Bohužel u některých makléřů není výjimkou takovýto postup:

Nechají si zaslat fotografie nemovitosti na e-mail a nabídku zveřejní na realitních serverech. Pakliže je kontaktuje nějaký zájemce, nejsou schopni odpovědět na jakýkoliv konkrétní dotaz. Proto hned sjednají prohlídku, při které jsou rozpačití, protože nemovitost neznají. Ve chvíli, kdy je kupující, zajistí kupní smlouvy a okamžikem podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí pro ně práce končí. Za tuto činnost se nestydí účtovat si provizi ve stejné výši jako makléři, kteří poskytují klientům kompletní servis od A až do Z.

PROTO DOPORUČUJI:

Předem si zjistěte rozsah poskytovaných služeb a výši provize.

Pečlivě vyberte realitního makléře, kterému prodej svého majetku svěříte (viz můj článek Jak vybrat realitní kancelář).

V žádném případě se nerozhodujte podle výše provize. Zkušený realitní makléř vám zajistí nejen vše potřebné, ale hlavně bezpečnost celé transakce.

Nechcete si nechat ujít další článek? Přihlaste se k odběru novinek.

Lucie Tůmová

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s