Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Předkupní právo podle NOZ

Napsat komentář

lucie-tumova-predkupni-pravo

Nový občanský zákoník s sebou přinesl celou řadu změn. Dnes se podíváme na změny týkající se předkupního práva spoluvlastníků bytu nebo domu.

Předkupní právo, tak jak jsme ho znali dříve, nový občanský zákoník z toho starého nepřevzal. S koncem platnosti přechodného ustanovení NOZ, tedy k 31.12.2015, zákonné předkupní právo spoluvlastníků obecně zaniklo.

Jedinou výjimkou, kdy předkupní právo spoluvlastníků zůstalo zachováno, je případ, kdy spoluvlastnictví vzniklo tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit (např. závěť, dědická smlouva apod.).

V takovém případě mohou spoluvlastníci své předkupní právo uplatnit půl roku od vzniku spoluvlastnictví tímto způsobem. I za předpokladu, že je spoluvlastnický podíl převáděn bezúplatně. V tom případě ostatní spoluvlastníci vykoupí podíl za cenu obvyklou.

Jinými slovy (až na výše uvedenou výjimku) je zákonné předkupní právo spoluvlastníků nemovitosti zrušeno. Každý ze spoluvlastníků tedy může se svým podílem nakládat podle vlastního uvážení, bez souhlasu či vědomí ostatních spoluvlastníků. Ať už jde o prodej, pronájem nebo třeba o zástavu jeho podílu. Je to dobře nebo ne?

Zákon sice umožňuje, aby spoluvlastníci sepsali mezi sebou smlouvu o předkupním právu, ale v praxi tuto možnost využívá jen velmi malé procento spoluvlastníků. Ne vždy totiž všichni spoluvlastníci souhlasí s omezením svých vlastnických práv do budoucna.

Moje rada: Pokud vlastníte podílově nějakou nemovitost a nemáte v prohlášení vlastníka v katastru nemovitostí zaneseno kdo, v jakém rozsahu a jakým způsobem které části nemovitosti užívá, doporučuji toto doplnit. Můžete si tím v budoucnu ušetřit nepříjemnosti.

Poznámka: Původní návrh novely NOZ z podzimu loňského roku zahrnoval i částečné znovuzavedení zákonného předkupního práva, ale z konečného znění bylo toto vyškrtnuto.

Aktualizace 24.1.2017: Novela NOZ z roku 2016 zákonné předkupní právo spoluvlastníků nemovitosti obnovuje s účinností od 1.1.2018

© Copyright Lucie Tůmová

Tip: Stáhněte si zdarma mou knihu Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti zde.

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.

#prodejbytu #noz #zakony

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s