Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Jak řešit daň z nabytí nemovitých věcí při prodeji do konce října 2016?

Napsat komentář

dan-z-nabyti-nemovitych-veci-tumova

Novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí se v těchto dnech stává v realitním světě tématem číslo jedna. Zatím stále platí, že plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je prodávající, pokud se nedohodne s kupujícím jinak. Od 1. 11. 2016 to bude vždy už jen nabyvatel. Rozhodující je datum nabytí vlastnických práv kupujícím, nikoliv datum podpisu kupní smlouvy, jak si mnozí myslí. Pro upřesnění: kupující nabývá vlastnické právo k nemovitosti okamžikem povolení vkladu s právními účinky zpětně ke dni podání návrhu na vklad. Řídíme se tedy datem, kdy byl návrh na vklad vlastnického práva podán na katastr nemovitostí.

U nemovitostí, které se prodají v listopadu a později je vše jasně dané. Plátcem daně je ze zákona nabyvatel, čili v kupní smlouvě už bude jen „čistá“ cena nemovitosti a daň zaplatí kupující zvlášť. Ale jak nejlépe postupovat, pokud nemovitost prodáváte právě teď a vše nasvědčuje tomu, že ji stihnete prodat do konce října? Je lepší rovnou cenu rozdělit a přenést daňovou povinnost na kupujícího? Univerzální opověď neexistuje. Každý prodej je trochu jiný a záleží na více okolnostech. Rozhoduje např. typ a stav nemovitosti, způsob financování, výše vlastních zdrojů kupujícího aj. Zde jsem shrnula to základní, podle čeho se rozhodnout, jak nastavit cenu a placení daně.

Daň zaplatí kupující

Vhodné, pokud má kupující hotovost nebo bude financovat hypotečním úvěrem jen menší část kupní ceny. Do kupní smlouvy se uvede jen čistá cena nemovitosti a doplní se ustanovení, že daň z nabytí nemovitých věcí uhradí kupující (pozor na formulaci tohoto ujednání, aby bylo platné).

Daň zaplatí prodávající

Bude-li kupující financovat větší část kupní ceny úvěrem (cca od 70 % LTV a více), je bezpečnější varianta, kdy kupní cena zahrnuje i daň z nabytí nemovitých věcí a zaplatí ji prodávající. Je běžnou praxí, že banka nemovitost neocení na vyšší cenu, než je ta prodejní. U některých typů nemovitosti je odhadní cena banky dokonce nižší. Pokud by v tomto případě byla cena rozdělena na cenu nemovitosti + daň uhradí kupující, může nastat situace, kdy kupující nebude mít dostatečnou hotovost na pokrytí takto vzniklého rozdílu a od koupě ustoupí.

V případě, že zvolíte variantu, kdy bude plátcem daně prodávající, nezapomeňte do kupní smlouvy nebo do smlouvy o budoucí kupní smlouvě doplnit ujednání, které bude řešit situaci, kdyby došlo k zamítnutí vkladu z důvodu formálních nedostatků a bylo by třeba podat nový návrh s bezchybnými podklady a ten by byl podán až v listopadu.

Daň z nabytí nemovitých věcí je splatná nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k povolení vkladu vlastnického práva nabyvatele.

Pokud právě řešíte prodej své nemovitosti a nevíte si rady s tím, jak nastavit podmínky prodeje, aby vše proběhlo hladce, kontaktujte mne na tel. 603 447 441.

Copyright © Lucie Tůmová

 

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s