Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb

Napsat komentář

proje

Kupujete novostavbu? Možná vás čeká nepříjemné překvapení. Novela mění i podmínky osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb. Co to znamená?

V současné právní úpravě se osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb vztahuje obecně na první prodej nemovitosti, pokud k němu dojde nejpozději do pěti let od dokončení nebo počátku užívání stavby (obvykle kolaudace) – bez ohledu na to, zda se prodává stavba rozestavěná nebo dokončená. S účinností novely, tj. 1.11.2016, se toto mění. Nově bude od zdanění osvobozen jen první prodej dokončené jednotky v bytovém domě nebo domu, pokud se uskuteční do pěti let od dokončení nebo počátku užívání (podle toho, co nastane dříve). Jinými slovy – při koupi rozestavěné jednotky nebo domu po 1. listopadu 2016 budete muset daň z nabytí nemovitých věcí zaplatit.

dan-z-nabyti-tumova-lDo patové situace se tak dostávají klienti, kteří uzavřeli s prodávajícím rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí za stávající právní úpravy a s platbou daně nepočítali. Pokud totiž nestihnou vše podat na katastr do konce října a koupí rozestavěnou jednotku nebo dům, prodraží se jim koupě o 4 %.

POZOR: Osvobození se nezvtahuje na bytové jednotky v rodinném domě.

Tip:  Zkuste s prodávajícím vyjednat odložení podpisu kupní smlouvy, aby jejím předmětem nebyla rozestavěná, ale už dokončená jednotka/dům. Tím se můžete dani vyhnout 😉

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter – v konkrétních případech doporučuji konzultaci s odborníkem na daňovou probelmatiku.

Pro zobrazení tabulky v lepším rozlišení na ni klikněte

Reklamy

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladetlkou realitní platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Je členem Realitní komory České republiky a jejím zástupcem pro Prahu 1. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s