Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb

Napsat komentář

proje

Kupujete novostavbu? Možná vás čeká nepříjemné překvapení. Novela mění i podmínky osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb. Co to znamená?

V současné právní úpravě se osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb vztahuje obecně na první prodej nemovitosti, pokud k němu dojde nejpozději do pěti let od dokončení nebo počátku užívání stavby (obvykle kolaudace) – bez ohledu na to, zda se prodává stavba rozestavěná nebo dokončená. S účinností novely, tj. 1.11.2016, se toto mění. Nově bude od zdanění osvobozen jen první prodej dokončené jednotky v bytovém domě nebo domu, pokud se uskuteční do pěti let od dokončení nebo počátku užívání (podle toho, co nastane dříve). Jinými slovy – při koupi rozestavěné jednotky nebo domu po 1. listopadu 2016 budete muset daň z nabytí nemovitých věcí zaplatit.

dan-z-nabyti-tumova-lDo patové situace se tak dostávají klienti, kteří uzavřeli s prodávajícím rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí za stávající právní úpravy a s platbou daně nepočítali. Pokud totiž nestihnou vše podat na katastr do konce října a koupí rozestavěnou jednotku nebo dům, prodraží se jim koupě o 4 %.

POZOR: Osvobození se nevztahuje na bytové jednotky v rodinném domě.*

Tip:  Zkuste s prodávajícím vyjednat odložení podpisu kupní smlouvy, aby jejím předmětem nebyla rozestavěná, ale už dokončená jednotka/dům. Tím se můžete dani vyhnout 😉

*Aktualizace: Od 1.11.2019 se osvobození vztahuje nově i na bytové jednotky v rodinném domě.

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter – v konkrétních případech doporučuji konzultaci s odborníkem na daňovou problematiku.

Pro zobrazení tabulky v lepším rozlišení na ni klikněte

 

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter – v konkrétních případech doporučuji konzultaci s odborníkem na daňovou problematiku.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s