Blog realitní makléřky

Vítejte na mém blogu

Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti

Napsat komentář

Pokud chcete svou nemovitost zobchodovat s maximálním ziskem, je správné nastavení cenové strategie klíčové. Pro úspěšnost prodeje je důležité znát aktuální tržní hodnotu nemovitosti a podle situace a typu nemovitosti pak zvolit vhodnou strategii. Existují v podstatě tři možnosti.

 

Nadhodnocení ceny a její postupné snižování

Tuto strategii volí největší procento prodávajících. Cenu nadhodnotí a doufají, že tak maximalizují svůj zisk. Pokud se nejedná o specifickou, mimořádnou nebo luxusní nemovitost, nemohu tento postup doporučit. Ani za předpokladu, že na prodej nespěcháte. Kupující mají přehled o aktuálních cenách a nejsou ochotní zaplatit vyšší cenu jen proto, že si to prodávající přejí. Pravděpodobnost, že svou nemovitost prodáte za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota, je při této strategii velmi malá. Není výjimkou, že jsou nemovitosti nabízené tímto způsobem nakonec zobchodovány za cenu nižší, než je cena obvyklá. Kupující na předražené nabídky buď nereagují nebo si rovnou řeknou o slevu. Dříve nebo později budete nuceni cenu snížit. Nejen že ztratíte čas, ale vaše nemovitost nebude pro zájemce už tolik atraktivní. Čím déle bude v nabídce, tím je menší pravděpodobnost, že ji zobchodujete za dobrou cenu.

 

Reálná cena

Pro kupující jsou nejatraktivnější novinky. V případě, kdy svou nemovitost budete inzerovat od počátku za odpovídající cenu, bude na nabídku reagovat více zájemců. Je zde velká pravděpodobnost, že nemovitost zobchodujete v krátkém čase a za dobrou cenu. V některých případech může dojít i k mírnému navýšení ceny, je-li vážných zájemců o koupi více.

 

Nižší cena v inzerci a následná licitace

Tato strategie přináší prodávajícím maximální možný zisk. Pakliže nastavíte cenu u své nemovitosti o něco nižší, než je cena obvyklá u podobných nemovitostí, bude na nabídku reagovat velké množství zájemců. Abyste ale dosáhli požadovaného navýšení, je třeba od počátku vhodným způsobem komunikovat s potenciálními kupujícími a připravit je na to, že pravděpodobně dojde k licitaci a nemovitost bude prodána zájemci s nejvyšší nabídkou. V tomto případě doporučuji oslovit odborníka, který má s touto formou prodeje zkušenosti. Není výjimkou, že prodávající nemají potřebné znalosti psychologie prodeje a v konečném důsledku nejsou schopni dosáhnout toho, aby kupující svou nabídku navýšili. Pak jsou nuceni prodat za nabídkovou cenu z inzerce.  Tedy za cenu nižší, než je aktuální tržní hodnota nemovitosti.

 

Tip: Stáhněte si zdarma mou knihu Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti zde.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Přihlaste se k odběru novinek nebo mne sledujte na Facebooku.

Autor: Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka se specializací na prodej nemovitostí v Praze a okolí. Jako obchodník pracuje od roku 2001, v realitách působí od února 2010. Vedle běžné makléřské činnosti píše blog s realitní tématikou, poskytuje nezávislé konzultace při prodeji/koupi nemovitosti, je autorkou e-booku Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti, spoluzakladatelkou a manažerkou realitní kanceláře FINDEO.cz, platformy bezinzerce.cz a podílí se na tvorbě dalších projektů. Realitní specialista certifikovaný Realitní akademií České republiky www.lucietumova.cz Realitní makléř Praha manažer FINDEO reality

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s